The K-FX Plus transforms traditional Meeting spaces hybrid dual-screen conference rooms and facilitates collaboration between the office and remote participants.
It connects laptops wirelessly to the two main screens and to existing USB devices in the room, such as video or sound bars, cameras, and speakerphones, for both wireless local presentations (BYOD) and online meetings (BYOM) via the preferred UCC platform, whether Microsoft Teams, Zoom, Cisco WebEx, Google Meet, or more.
| Item number | 7488000362 |
| Transmitter (included) | Not included in delivery, optionally available |
| Compatible transmitters | HDMI, USB-C, 4K HDMI, 4K USB-C |

Universal BYOD & BYOM Conferencing
Wirelessly present content from laptops and mobile devices on the main display and connect wirelessly to existing USB conference devices in the room.
Klick&Show K-FX series devices are compatible with almost all USB cameras, USB video/soundbars, USB speakerphones, and professional AEC (Acoustic Echo Cancellation) solutions available on the market. In addition, K-FX series devices are compatible with all leading UCC platforms, such as Microsoft Teams, Zoom, Cisco WebEx, Google Meet, and more.
Universal, cross-platform solution
From Windows, macOS, and Linux to iOS or Android—present however you want!
Klick&Show was developed as a highly device-compatible, platform-independent presentation system for commercial use that supports all major operating systems, including native support for Apple AirPlay, Miracast, and Google Cast.
Plug & Play
Klick&Show HDMI and USB-C transmitters are true plug-and-play devices.
Using it is as simple as connecting an external PC monitor: connect the transmitter to the video port of your computer or compatible HDMI or USB-C device and click the Show button to share live content wirelessly to the main display.
In addition, a software PC client can also be used for software-based access to the meeting.


Maximum overview in meetings: dual screen, dual cam, and flexible content sharing options
With the integrated dual-screen functionality, K-FX Plus allows you to use two main displays, making meetings clearer and more productive. This allows you to keep an eye on the participants in your online meeting while also presenting local content that you can share with external parties.

The dual-cam function allows you to offer remote online participants different perspectives by using two USB cameras alternately for BYOM meetings wirelessly on your laptop or, thanks to the dual-UCC function, also via USB cable on a stationary room PC.
K-FX Plus also lets you receive a mirrored live view of the entire main screen to share common local content with remote participants in a BYOM call. Content from wired HDMI sources, such as a stationary computer or document camera, can be presented via the integrated 4K-compatible HDMI input.
Low-latency radio transmission
Despite wireless signal transmission, your screen is mirrored in brilliant quality with up to 4K resolution and virtually no visible latency, which is an outstanding feature of Klick&Show .
High-resolution 4K split-screen output
With Klick&Show , you can display and compare content from up to 4 different devices simultaneously on one main screen for more productive meetings. The split image is displayed in high 4K resolution for optimal readability, even for detailed content.
Advanced dual functions
K-FX Plus Display content from up to 5 different devices simultaneously.
Advanced features for greater efficiency
With the dual desktop function, stream different desktops of a laptop simultaneously to the main display.

Complete your Klick&Show system with the matching Klick&Show 4K WiFi transmitters.

Simply connect the transmitter to your device and press the Show button to mirror live content to the main screen. The TRAY-4K, with its matching design, keeps the meeting table tidy.

Use without transmitter, directly via app.
Laptop users without a transmitter simply start the Klick&Show client app for Windows or macOS to mirror 4K content to the main screen. Content from mobile phones and tablets can be shared just as easily via AirPlay, Miracast, Google Cast, or the free Android app.

With this Klick&Show next-generation device, you can also benefit from the innovative dual desktop function in BYOM meetings and combine Klick&Show transmitter and app to simultaneously transfer two different desktop contents from the same laptop to the main display.
Kindermann Klick&Show K-FX Plus - The high-performance solution for wireless conferencing and collaboration. With advanced dual functions for doubly productive wireless meetings.
Whiteboarding & Annotation
Klick&Show is fully equipped with essential tools for more productive meetings.
Include 30 participants in the meeting
Up to 30 devices can be connected simultaneously with one Klick&Showbase.
Integration into corporate networks and administration
Quick and easy plug-and-play setup in typical environments.
Digital signage function
Display your Klick&Showsystem, even when no meetings are taking place.
Compatibility
Klick&Show K-FX Plus is compatible with almost all USB cameras, USB video soundbars, USB speakerphones, and professional AEC (Active Echo Cancellation) solutions with a USB interface.
Requirements:
- Support for UAC/UVC
- Support for MJPEG or YUV formats
- Only devices with integrated AEC are supported, e.g., video soundbars, speakerphones, room solutions with PTZ cameras.

Technical data
| Item number | 7488,000,362 |
| Transmitter included in delivery | - |
| Wireless mirroring of image content (BYOD) | Yes |
| Wireless transmission from USB camera/audio (BYOM) | Yes |
| Compatible transmitters | 4K HDMI, 4K USB-C |
| Windows 10 / 11 | Transmitter / Klick&Show App for Windows / Miracast / Google Cast |
| macOS | Transmitter / Klick&Show App for macOS / AirPlay / Google Cast |
| Mobile devices | USB-C transmitter (DP ALT mode required) / Android app / AirPlay / Miracast / Google Cast |
| Miracast support | Yes, integrated, supports Miracast Direct (P2P) and Miracast over Infrastructure (MS MICE) |
| Maximum resolution, wireless | 4K: with 4K transmitter / Klick&Show app / Airplay; 1080p: with Full HD transmitter / Miracast / Google Cast |
| Simultaneous connections RJ45 | > 30 |
| Simultaneous connections internal WLAN | ≦ 16 |
| Splitscreen | Up to 4 + 1 simultaneously, adjustable layout |
| Mouse pointer with low latency | Yes, Klick&Show app for Windows / macOS |
| Touch-Back / USB-HID support | Yes, e.g., for use with interactive displays (touchscreens), whiteboards, or projectors |
| WiFi frequency band | 2.4 / 5 GHz |
| WiFi Standard | WiFi 6 (IEEE 802.11b/g/n/ac/ax) |
| WiFi antennas | 2×2 MIMO + 1×1 MIMO (Miracast) |
| WiFi bandwidth | up to 1200 Mbps |
| safety standard | WiFi: WPA PSK, WPA2 PSK, WPA3 PSK – Video transmission encrypted with AES-256 bit + RSA1024 bit |
| HDMI output | HDMI MAIN: HDMI 2.0 / 3840×2160@60/30 Hz, 1920×1080@60Hz, 1280×720@60Hz; HDMI SUB: 1920×1080@60Hz, 1280×720@60Hz |
| HDCP version | HDMI MAIN: HDCP 1.4, HDCP 2.2; HDMI SUB: HDCP 1.4 |
| HDMI input / max. resolution | Yes, up to 3840×2160@30Hz |
| Audio input | Transmitter / Klick&Show App / AirPlay / Miracast / Google Cast |
| Audio output (analog) | 1× 3.5 mm stereo jack |
| USB 2.0 (type C) | 1× (page, pairing) |
| USB 2.0 (type A) | 1× Pairing (side), 1x Cam2 (back), 2x Touch MAIN/SUB (back), |
| USB 3.0 (Type C) | 1x USB UC Devices/Cam1 (rear), 5V / 1.5 A (max. 20 watts across all USB 3.0 ports) |
| USB 3.0 (type A) | 2x USB UC Devices/Cam1 (rear), 5V / 1.5 A (max. 20 watts across all USB 3.0 ports) |
| USB 3.0 (Type B) | 1x USB 3.0 host connection for USB device hub switching (rear) |
| LAN (RJ45) | 2× 1000 Mbps, LAN 1 with PoE plus |
| PoE standard | PoE plus - IEEE802.3at |
| Control system | Network: Web GUI, Telnet; RS232: 1× 3-pin Euroblock (rear); 2× GPI: 1× 3-pin Euroblock (rear) |
| Housing / Color | Aluminum, plastic / Black |
| Dimensions (W x D x H) | 220 x 130 x 34 mm (including antennas 220 x 280 x 34 mm) |
| Weight | 0.93 kg |
| Power supply unit | Plug-in power supply with interchangeable plugs (Euro AV, UK, US), 12 V / 3 A |
| Power consumption | max. 36 W |


