The universal wireless presentation system that fits perfectly in meeting rooms, huddle spaces, classrooms, and training rooms, and supports BYOD (bring your own device).
With Klick&Show , users can easily share audiovisual content from their laptops or mobile devices—no cables, no hassle, and no time wasted.
| Item number | 7488000315 |
| Transmitter (included) | Not included in delivery, optionally available |
| Windows 10/11 | Software client, transmitter |
| macOS | Software client, AirPlay, transmitter |
| Mobile devices | Android App / AirPlay / Miracast / Chromecast |
| Compatible transmitters | HDMI, USB-C, 4K HDMI, 4K USB-C |

Universal, cross-platform BYOD solution
From Windows, macOS, and Linux to iOS or Android—present however you want!
Klick&Show was developed as a highly device-compatible, platform-independent presentation system for commercial use that supports all major operating systems, including native support for Apple AirPlay, Miracast, and Google Cast.
Plug & Play
Klick&Show HDMI and USB-C transmitters are true plug-and-play devices.
Using it is as simple as connecting an external PC monitor: connect the transmitter to the video port of your computer or compatible HDMI or USB-C device and click the Show button to share live content wirelessly to the main display. In addition, a software PC client can also be used for software-based access to the meeting.
Low-latency radio transmission
Despite wireless signal transmission, your screen is mirrored in brilliant quality with up to 4K resolution and virtually no visible latency, which is an outstanding feature of Klick&Show .
High-resolution 4K split-screen output
With Klick&Show , you can display and compare content from up to 4 different devices simultaneously on one main screen for more productive meetings. The split image is displayed in high 4K resolution for optimal readability, even for detailed content.

Interactive touch-back function
The Touch-Back function from Klick&Show allows you to control your laptop from any compatible large-format interactive display or interactive whiteboard used as the main display device in the room, enabling more interactive meetings.
The Touch-Back function from Klick&Show even works in split-screen mode to control multiple laptops simultaneously, with minimal latency for an intuitive workflow.

Modern and clear web interface
The WebGUI of the Klick&Show K-40 can be accessed via a browser and allows users to download the software locally.
Moderators retain control over the meeting process, and administrators have the ability to configure the entire system.
Complete your Klick&Show system with the matching Klick&Show 4K WiFi transmitters.

Simply connect the transmitter to your device and press the Show button to mirror live content to the main screen. The TRAY-4K, with its matching design, keeps the conference table tidy.

Use without transmitter, directly via app.
Laptop users without a transmitter simply start the Klick&Show client app for Windows or macOS to mirror content to the main screen. Content from mobile phones and tablets can be shared just as easily via AirPlay, Miracast, Google Cast, or the free Android app.

Present however you want:
with or without a WiFi transmitter – with or without a PC client – all mixed together in the same meeting!
Whiteboarding & Annotation
Klick&Show is fully equipped with essential tools for more productive meetings
Include 30 participants in the meeting
Up to 30 devices can be connected simultaneously with one Klick&Showbase.
Integration into corporate networks and administration
Quick and easy plug-and-play setup in typical environments.
Digital signage function
Display your Klick&Showsystem, even when no meetings are taking place.

Technical data
| Item number | 7488000315 |
| Transmitter included in delivery | - |
| Wireless mirroring of image content (BYOD) | Yes |
| Wireless transmission from USB camera/audio (BYOM) | - |
| Compatible transmitters | HDMI, USB-C, 4K HDMI, 4K USB-C, USB-A |
| Windows 10 / 11 | Transmitter / Klick&Show App for Windows / Google Cast / Miracast (with optional Miracast USB WiFi adapter) |
| macOS | Transmitter / Klick&Show App for Windows / Google Cast / Miracast (with optional Miracast USB WiFi adapter) |
| Mobile devices | USB-C transmitter (DP Alt Mode required) / Android app / AirPlay / Google Cast / Miracast (with optional Miracast USB Wi-Fi adapter) |
| Miracast support | Optional, supports Miracast Direct (P2P) and Miracast over Infrastructure (MS MICE) |
| Maximum resolution, wireless | 4K: with 4K transmitter / Klick&Show app; 1080p: with Full HD transmitter / Airplay / Miracast / Google Cast |
| Simultaneous connections RJ45 | > 30 |
| Simultaneous connections internal WLAN | ≦ 16 |
| Splitscreen | up to 4 simultaneously, layout adjustable |
| Mouse pointer with low latency | Yes, USB-A transmitter and Klick&Show app for Windows / macOS |
| Touch-Back /USB-HID support | Yes, e.g., for use with interactive displays (touchscreens), whiteboards, or projectors |
| WiFi frequency band | 2.4 / 5 GHz |
| WiFi Standard | WiFi 5 (IEEE 802.11b/g/n/ac) |
| WiFi antennas | 2×2 MIMO |
| WiFi bandwidth | up to 1200 Mbps |
| safety standard | WiFi: WPA PSK, WPA2 PSK - video transmission encrypted with AES-256 bit + RSA1024 bit |
| HDMI output | 1× HDMI 2.0 / 3840×2160@60/30 Hz, 1920×1080@60Hz, 1280×720@60Hz |
| HDCP version | HDCP 1.4, HDCP 2.0 |
| HDMI input / max. resolution | - |
| Audio input | Transmitter / Klick&Show App / AirPlay / Google Cast / Miracast (with optional Miracast USB WiFi adapter) |
| Audio output (analog) | 1x 3.5 mm stereo jack |
| USB 2.0 (type C) | 1x (front) |
| USB 2.0 (type A) | 1x (front) |
| USB 3.0 (type A) | 1x (back) |
| LAN (RJ45) | 1x 1000 Mbps with PoE, 1x 100 Mbps |
| PoE standard | PoE – IEEE802.3af |
| Control system | Network: Web GUI, Telnet; RS232: 1× 3-pin Euroblock (rear) |
| Housing / Color | Aluminum, plastic / similar to space gray, black |
| Dimensions (W x D x H) | 165 x 95 x 25 mm (incl. antennas 165 x 215 x 25 mm) |
| Weight | 0.38 kg |
| Power supply unit | Plug-in power supply with interchangeable plugs (Euro AV, UK, US), 12 V / 1.5 A |
| Power consumption | max. 18 W |


