The next generation of expandable wireless collaboration systems for universal use in meeting rooms, huddle spaces, and classrooms.
The basic version of K-FleX already offers users a wide range of functions for presenting audiovisual content from laptops or mobile devices in a really simple way (BYOD) – without cables, without effort, and without wasting time.
| Item number | 7488000361 |
| Transmitter (included) | Not included in delivery, optionally available |
| Compatible transmitters | HDMI, USB-C, 4K HDMI, 4K USB-C |

Universal BYOD & BYOM Conferencing
Wirelessly present content from laptops and mobile devices on the main display and connect wirelessly to existing USB conference devices in the room.
Klick&Show K-FX series devices are compatible with almost all USB cameras, USB video/soundbars, USB speakerphones, and professional AEC (Acoustic Echo Cancellation) solutions available on the market. In addition, K-FX series devices are compatible with all leading UCC platforms, such as Microsoft Teams, Zoom, Cisco WebEx, Google Meet, and more.
Universal, cross-platform solution
From Windows, macOS, and Linux to iOS or Android—present however you want!
Klick&Show was developed as a highly device-compatible, platform-independent presentation system for commercial use that supports all major operating systems, including native support for Apple AirPlay, Miracast, and Google Cast.
Plug & Play
Klick&Show HDMI and USB-C transmitters are true plug-and-play devices.
Using it is as simple as connecting an external PC monitor: connect the transmitter to the video port of your computer or compatible HDMI or USB-C device and click the Show button to share live content wirelessly to the main display.
In addition, a software PC client can also be used for software-based access to the meeting.


Optional BYOM license key – wireless conferencing can be easily retrofitted
The optional Klick&Show BYOM license key also transforms K-FleX into a full-fledged BYOM wireless conferencing system – turning traditional Meeting spaces conference rooms for hybrid meetings between the office and remote participants.

K-Flex connects laptops wirelessly to the main screen and to existing USB devices in the room, such as video or sound bars, cameras, and speakerphones, for both wireless local presentations (BYOD) and online meetings (BYOM) via the preferred UCC platform, whether Microsoft Teams, Zoom, Cisco WebEx, Google Meet, or more.
K-FleX also allows you to receive a mirrored live view of the entire main screen so that you can share common local content with remote participants in a BYOM call. Content from wired HDMI sources, such as a stationary computer or document camera, can be presented via the integrated 4K-compatible HDMI input.
Low-latency radio transmission
Despite wireless signal transmission, your screen is mirrored in brilliant quality with up to 4K resolution and virtually no visible latency, which is an outstanding feature of Klick&Show .
High-resolution 4K split-screen output
With Klick&Show , you can display and compare content from up to 4 different devices simultaneously on one main screen for more productive meetings. The split image is displayed in high 4K resolution for optimal readability, even for detailed content.
Advanced features for greater efficiency
With the dual desktop function, a single click is all it takes to stream different desktops of a laptop simultaneously to the main display in BYOM meetings. A function for mirroring the main display also allows local content to be shared with remote participants in the online meeting. Wired HDMI sources can be connected via the 4K-compatible HDMI input.
Interactive touch-back function
The Touch-Back function from Klick&Show allows you to control your laptop from any compatible large-format interactive display or interactive whiteboard used as the main display device in the room, enabling more interactive meetings. The Touch-Back function of Klick&Show even works in split-screen mode to control multiple laptops simultaneously, with minimal latency for an intuitive workflow.

Complete your Klick&Show system with the matching Klick&Show 4K WiFi transmitters.

Simply connect the transmitter to your device and press the Show button to mirror live content to the main screen. The TRAY-4K, with its matching design, keeps the meeting table tidy.

Use without transmitter, directly via app.
Laptop users without a transmitter simply start the Klick&Show client app for Windows or macOS to mirror 4K content to the main screen. Content from mobile phones and tablets can be shared just as easily via AirPlay, Miracast, Google Cast, or the free Android app.

With this Klick&Show next-generation device, you can also benefit from the innovative dual desktop function in BYOM meetings and combine Klick&Show transmitter and app to simultaneously transfer two different desktop contents from the same laptop to the main display.
Kindermann Klick&Show K-FleX – The flexible solution for advanced wireless collaboration. Designed to grow with your modern workplace needs.
Whiteboarding & Annotation
Klick&Show is fully equipped with essential tools for more productive meetings.
Include 30 participants in the meeting
Up to 30 devices can be connected simultaneously with one Klick&Showbase.
Integration into corporate networks and administration
Quick and easy plug-and-play setup in typical environments.
Digital signage function
Display your Klick&Showsystem, even when no meetings are taking place.
Compatibility
Klick&Show K-FleX is compatible with almost all USB cameras, USB video soundbars, USB speakerphones, and professional AEC (Active Echo Cancellation) solutions with a USB interface (when purchasing the optional BYOM license key).
Requirements:
- Support for UAC/UVC
- Support for MJPEG or YUV formats
- (Due to the lower data volume and network load, we recommend using MJPEG output.)
- Only devices with integrated AEC are supported, e.g., video soundbars, speakerphones, room solutions with PTZ cameras.

Technical data
| Item number | 7488,000,361 |
| Transmitter included in delivery | - |
| Wireless mirroring of image content (BYOD) | Yes |
| Wireless transmission from USB camera/audio (BYOM) | as an option, with BYOM license key |
| Compatible transmitters | 4K HDMI, 4K USB-C |
| Windows 10 / 11 | Transmitter / Klick&Show App for Windows / Miracast / Google Cast |
| macOS | Transmitter / Klick&Show App for macOS / AirPlay / Google Cast |
| Mobile devices | USB-C transmitter (DP ALT mode required) / Android app / AirPlay / Miracast / Google Cast |
| Miracast support | Yes, integrated, supports Miracast Direct (P2P) and Miracast over Infrastructure (MS MICE) |
| Maximum resolution, wireless | 4K: with 4K transmitter / Klick&Show app / Airplay; 1080p: with Full HD transmitter / Miracast / Google Cast |
| Simultaneous connections RJ45 | > 30 |
| Simultaneous connections internal WLAN | ≤ 16 |
| Splitscreen | up to 4 simultaneously, layout adjustable |
| Mouse pointer with low latency | Yes, Klick&Show app for Windows / macOS |
| Touch-Back / USB-HID support | Yes, e.g., for use with interactive displays (touchscreens), whiteboards, or projectors |
| WiFi frequency band | 2.4 / 5 GHz |
| WiFi Standard | WiFi 6 (IEEE 802.11b/g/n/ac/ax) |
| WiFi antennas | 2×2 MIMO + 1×1 MIMO (Miracast) |
| WiFi bandwidth | up to 1200 Mbps |
| safety standard | WiFi: WPA PSK, WPA2 PSK, WPA3 PSK – Video transmission encrypted with AES-256 bit + RSA1024 bit |
| HDMI output | 1× HDMI 2.0 / 3840×2160@60/30 Hz, 1920×1080@60Hz, 1280×720@60Hz |
| HDCP version | HDCP 1.4, HDCP 2.2 |
| HDMI input / max. resolution | Yes, up to 3840×2160@30Hz |
| Audio input | Transmitter / Klick&Show App / AirPlay / Miracast / Google Cast |
| Audio output (analog) | 1× 3.5 mm stereo jack |
| USB 2.0 (type C) | 1× (front) |
| USB 2.0 (type A) | 1× (front) |
| USB 3.0 (Type C) | 1× (rear), 5V / 1.5 A (max. 20 watts across all USB 3.0 ports) |
| USB 3.0 (type A) | 1× (rear), 5V / 1.5 A (max. 20 watts across all USB 3.0 ports) |
| USB 3.0 (Type B) | - |
| LAN (RJ45) | 2× 1000 Mbps, LAN 2 with PoE |
| PoE standard | PoE – IEEE802.3af |
| Control system | Network: Web GUI, Telnet; RS232: 1× 3-pin Euroblock (rear) |
| Housing / Color | Aluminum, plastic / Black |
| Dimensions (W x D x H) | 191 x 115 x 27.5 mm (including antennas 191 x 265 x 27.5 mm) |
| Weight | 0.73 kg |
| Power supply unit | Plug-in power supply with interchangeable plugs (Euro AV, UK, US), 12 V / 3 A |
| Power consumption | max. 36 W |


